Nasz teatr logo

"Raj utracony" w Teatrze Wielkim w Łodzi

Pierwsza premiera sezonu w Teatrze Wielkim w Łodzi już w piątek 24 listopada. Na afisz wchodzi opera „Raj utracony” w reżyserii Michała Znanieckiego.
   Na stronie Teatru Wielkiego czytamy: „Tym razem przed nami wyzwanie – Raj utracony – mistrzowska opera Krzysztofa Pendereckiego wg poematu Johna Miltona, w której wątki biblijne w jakże czytelny sposób znajdują swoje odniesienia w rzeczywistości. To wybitne dzieło Maestro Pendereckiego nigdy nie gościło na łódzkich scenach, jest zatem okazja, aby zrealizować przedstawienie z rozmachem, z pełnym wykorzystaniem możliwości technicznych i artystycznych Teatru Wielkiego w Łodzi tak, aby zachwycić, oczarować i rozkochać w nim widzów Łodzi oraz całego regionu łódzkiego a być może nawet Polski. Mamy nadzieję, że opera ta na długo zagości w repertuarze Teatru i będzie przynosić pełnię wzruszeń kolejnym pokoleniom naszej publiczności. To muzyczno-wokalne dzieło będzie naszym hołdem dla Mistrza w 90. rocznicę Jego urodzin, ale i dowodem na to, że muzyka Wielkich jest wielka i ponadczasowa.”
   Wspaniałe widowisko operowe zapewnią swoim profesjonalizmem i wyobraźnią sceniczną dobrze już znani łódzkim melomanom: Michał Znaniecki (reżyseria), Luigi Scoglio (scenografia) i Rafał Janiak (kierownictwo muzyczne). Kostiumy zaprojektowała Małgorzata Słoniowska, projekcje multimedialne stworzyli Karolina Jacewicz i Witold Pietrucha, a za choreografię odpowiada Grzegorz Pańtak. W obsadzie: Andrzej Pieczyński, Mariusz Godlewski, Joanna Freszel, Bartłomiej Misiuda, Emil Ławecki, Rafał Pikała, Zbigniew Malak, Wołodymir Pankiv, Łukasz Motkowicz, Agnieszka Makówka, Jan Jakub Monowid, Bernardetta Grabias, Aleksandra Borkiewicz-Cłapińska, Paweł Skałuba, Aleksander Kunach i Michał Sławecki.