Nasz teatr logo

"Polowanie na osy" w Teatrze Studio

W piątek 24 listopada Teatr Studio zaprasza na premierę spektaklu „Polowanie na osy” w reżyserii Natalii Korczakowskiej opartego na książce Wojciecha Tochmana „Historia na śmierć i życie”.
   Jedna z najgłośniejszych i najbardziej szokujących zbrodni lat 90. w Polsce. Napad rabunkowy, który zakończył się brutalnym morderstwem. Sprawcy: troje maturzystów. Wyrok: kara dożywotniego więzienia.
   Przed rozpoczęciem procesu odbywa się medialny spektakl, w którym dużą rolę odgrywa szwagier ofiary morderstwa. Zatrudnia jasnowidzów, udziela się w telewizji. Opinia publiczna jest rozgorączkowana faktem, że w zdarzeniu brała udział dziewczyna – Monika O. Głodne sensacji media przeprowadzają egzekucję publiczną na jej wizerunku. Przez niektóre Monika jest opisywana jako chłodno kalkulująca manipulatorka i prowodyrka napadu, inne porównują ją do zwierzęcia i bestii.
Książka Wojciecha Tochmana, będąca podstawą adaptacji stawia całą sprawę w nowym świetle. Obnaża mechanizmy, które pokazują jak ludzie projektują własne lęki na osobę skazaną, jak rodzi się hejt. Stawia pod znakiem zapytania sens niehumanitarnej kary jaką jest dożywocie, którą Trybunał w Strasburgu uznał za torturę ponieważ skazani nie mają perspektywy wyjścia na wolność i poprawy. To także próba zobaczenia w Monice człowieka – młodej osoby, która zbłądziła.
   Od czasów starożytnych rolą teatru była refleksja nad sprawiedliwością, badanie paradoksów prawa, kwestie winy oraz kary. W Polsce, w październiku, zostały zaostrzone najcięższe kary więzienia. W ten sposób praktycznie odbiera się skazanym możliwość powrotu do społeczeństwa.
Razem z zespołem STUDIO, reżyserka i dyrektorka artystyczna Natalia Korczakowska tworzy spektakl na podstawie opowieści dokumentalnej Wojciecha Tochmana, która podważa nasze stereotypowe myślenie o osobach znienawidzonych i wyłączonych ze społeczeństwa. Opowieść o skazanej na dożywocie w latach 90. Monice O. to studium podstawowych wartości społecznych: wolnej woli, osobistej wolności i roli mediów, które podążają za emocjami tłumu i mają narzędzia do symbolicznej egzekucji.
   W obsadzie Daniel Dobosz, Wiktoria Kruszczyńska, Dominika Ostałowska, Maja Pankiewicz, Bartosz Porczyk, Sonia Roszczuk, Rob Wasiewicz, Ewelina Żak, The Blu Mantic i Halina Rasiakówna w nagraniu. Dramaturgię opracował Marcin Cecko, scenografię i kostiumy zaprojektował Marek Adamski, zaś choreografię opracowały Ramona Nagabczyńska i Karolina Kraczkowska. Muzykę do spektaklu napisali The Blu Mantic & L.O.V. Music Group. Multimediami są owocem pracy Marka Kozakiewicza, animacje przygotował Marcin Kosakowski, zaś światłami zarządza Bartosz Nalazek.
Fot. Paweł Wodzyński/East News