Nasz teatr logo

"Posprzątane" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku

W Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku pierwsza w tym sezonie premiera. Spektakl „Posprzątane" w reżyserii Bożeny Baranowskiej wejdzie na afisz 18 listopada.
   Sztuka „Posprzątane“ amerykańskiej pisarki Sary Ruhl to wielowymiarowa, niezwykle zabawna, ale też wzruszająca historia. Autorka po mistrzowsku splata losy piątki bohaterów, miotanych gwałtownymi – „jak grom z jasnego nieba” zrządzeniami losu. Będzie to opowieść o skomplikowanej naturze kobiet i ich niezwykłych więzi, zbudowanej wobec zagrożenia, krzywdy i niesprawiedliwości. Przedstawienie podejmie też próbę zestawienia ze sobą kultury ameryki południowej i północnej z wszystkimi dzielącymi je odmiennościami.
  –Autorka naszej sztuki jest bardzo dobrą pisarką, uhonorowaną dwukrotnie nagrodą Pulitzera, zafascynowaną motywem Eurydyki i  Orfeusza. Napisała libretto operowe pod tytułem „Eurydyka”. Zwykle to Orfeusz jest na pierwszym planie, a ona to odwróciła – mówiła Bożena Baranowska. – Jest to bardzo dobry tekst, bo zawiera symbole i archetypy – tę głębię Jungowską, której poszukiwania nauczyłam się w pracy z Krystianem Lupą – dodała.
   W spektaklu zagrają: Justyna Godlewska-Kruczkowska, Paula Gogol, Agnieszka Możejko-Szekowska, Monika Zaborska i Piotr Szekowski. Autorką przekładu jest Małgorzata Semil. Abstrakcyjną scenografię zaprojektował Andre Putzmann, a kostiumy - Hanna Sibilski. Za choreografię odpowiada Anna Godowska, zaś muzykę skomponował Marcin Mirowski. Wizualizacje przygotowuje Mikołaj Pływacz.