Nasz teatr logo

"Jeanne" w Teatrze Osterwy w Lublinie

Już w sobotę 18 listopada w teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie premiera sztuki „Jeanne” w reżyserii Redbada Klynstry-Komarnickiego.
   Jeanne, emerytowana sekretarka, osierocona przez rodzinę i opuszczona przez przyjaciół, żyje w samotności, pielęgnując nagromadzone przez lata urazy. Przekształciła swoje mieszkanie w fortecę, w której spędza dni na przeglądaniu czasopism i szpiegowaniu sąsiadów. Dziwaczeje otaczając się kolejnymi absurdami, które swym komizmem zaskoczą publiczność.
   Kiedy lokalna polityk w trakcie kampanii wyborczej ogłasza akcję międzypokoleniowej pomocy, niechętnie zgadza się wziąć w niej udział. I tak każdego dnia Marin, małomówny i prostolinijny młody człowiek, przynosi jej tacę z posiłkiem.
   Między dwojgiem ludzi, których pozornie wszystko dzieli, zawiązuje się skomplikowana relacja. Jean Robert Charrier, autor tej niezwykłej sztuki, z czułością i melancholią przypatruje się spotkaniu kobiety i mężczyzny poszukujących wspólnego języka.
   W tej tragikomedii ludzkiej to, co ważne, przeplata się zwinnie z tym, co trywialne. Banalność droczy się z patosem, a przaśność przekomarza się ze smutkiem. To historia o wszystkim, co stanowi istotę życia, o ludzkich pragnieniach, tęsknotach i głupotach. I o sile teatru, w którym spotkanie z widzem rodzi wspólnotę poszukującą sensu i wypatrując nadziei o słodko-gorzkim smaku.
   Odtwórczyni tytułowej roli, Jadwiga Jankowska-Cieślak, dedykuje ten spektakl pamięci Wojciecha Pszoniaka, który przed swoją śmiercią zapoznał ją z tekstem tej sztuki. Poza nią na scenie wystąpią: Wojciech Rusin, Marek Szkoda i Marta Ledwoń. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Aleksandra Reda, a muzykę napisał Tomasz Sroczyński. Za wizualizacje odpowiada Kamila Siwińska, a choreografię przygotował Ryszard Kalinowski. Zdjęcie na plakat zrobił Krzysztof Werema, projekt graficzny autorstwa Julii Górki.