Nasz teatr logo

"Szczeliny istnienia" w Teatrze Słowackiego w Krakowie

Na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie premiera przedstawienia „Szczeliny sztuki” na podstawie filozoficznego eseju Jolanty Brach-Czainy określanego „biblią feminizmu”. Spektakl w reżyserii i opracowaniu muzycznym Iwony Kempy od piątku 17 listopada na scenie Domu Machin.
   Będziemy filozofować. – czytamy na stronie Teatru Słowackiego - Choć filozofowanie może się w tym wypadku wydać niewłaściwym słowem, ponieważ kojarzy się z głową, a tu chodzi o filozofowanie ciałem, filozofowanie o tym, czego i jak doświadczamy jako istoty cielesne. Jako istoty w ciałach kobiecych. Filozofowanie kojarzy się przeważnie z „wyżynami” ludzkiego (czytaj: męskiego) intelektu, i wielu wydaje się przeciwieństwem codziennej rutyny wypełnionej banalnymi czynnościami.
   My zaś chcemy filozofować właśnie o tym, co zwyczajne, banalne, pospolite, o porządkowaniu, zabieganiu, krzątaniu się i troszczeniu. O codziennym wysiłku, który jest istotą naszej egzystencji. W tym będziemy szukać sensu i właściwości naszego ludzkiego-żeńskiego istnienia. W egzystencjalnym konkrecie przybierającym postać ścierki, owocu wiśni czy kawałka mięsa.
   W obsadzie: Dorota Godzic, Martyna Krzysztofik, Natalia Strzelecka i Anna Tomaszewska. Scenariusz przedstawienia jest owocem pracy Anny Bas i Iwony Kempy. Scenografię, kostiumy i video opracowała Joanna Zemanek, a aranżacje utworów muzycznych – Mateusz Bieryt. Fot. Bartek Barczyk.