Nasz teatr logo

"Loteria na mężów, czyli narzeczony nr 69" w Operze Krakowskiej

„Loteria na mężów, czyli narzeczony nr 69”, jedyna operetka w dorobku Karola Szymanowskiego, miała swą premierę latem podczas Baltic Opera Festival. 17 listopada odbędzie się premierowe wystawienie w Operze Krakowskiej z librettem Wojciecha Tomczyka.
   Akcja operetki ma miejsce w Ameryce w 1908 roku. Tamtejszy właściciel fabryki samochodów, Tobiasz Helgoland, jest ojcem Charly'ego i Darly'ego – nicponi, którzy nie stronią od mocnych trunków. Na ich drodze staje podstępny impresario wędrujący po kraju z loterią na mężów, na której zjawiają się stare panny. Wśród przybyłych pojawia się także pani Troodwood. Kupuje los dla swojej córki Sary, która zdecydowanie za długo trwa w panieństwie. Hulaka Darly, pod wrażeniem dziewczyny, wpisuje się na listę loteryjnych nagród. Po szeregu komplikacji między parą rodzi się uczucie i odbywają się szczęśliwe zaręczyny.
   Dzieło składa się z 16 numerów skomponowanych z zastosowaniem reguł klasycznej operetki. Jest wśród nich melodyjny walc, duety i finał z tańcami oraz chórem. Wśród postaci pojawiających się na scenie pojawią się m.in. Sherlock Holmes i Hercules Poirot. W partiach solowych usłyszymy, m.in: Janusza Dębowskiego, Tomasza Kuka, Piotra Maciejowskiego, Adama Sobierajskiego, Zuzannę Caban, Justynę Khil, Paulę Maciołek, Justynę Bluj, Agnieszkę Cząstką-Niezgódkę oraz Agnieszkę Kuk. Solistom będzie towarzyszyć Chór i Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego. 18 listopada muzyków poprowadzi Miłosz Korpol - tego dnia spektakl jest współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Dyrygent-rezydent".