Nasz teatr logo

"Kiedy przechodzili" w Teatrze Jaracza w Olsztynie

Pierwszy w tym sezonie spektakl dyplomowy słuchaczy Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka działającego przy Teatrze Jaracza w Olsztynie będzie miał swą premierę w piątek 10 listopada. Spektakl "Kiedy przechodzili" według opowiadania brytyjsko-meksykańskiej pisarki i malarki-surrealistki Leonory Carrington wyreżyserował Piotr Wawer jr.
   Dziewiątka aktorek i aktorów podejmuje próbę wystawienia bardzo nieoczywistego tekstu literackiego - opowiadania brytyjsko-meksykańskiej surrealistki, malarki i pisarki Leonory Carrington. Porusza ono wszystkie charakterystyczne dla tej artystki tematy, które sprawiają, że obserwujemy dziś powrót zainteresowania jej twórczością - głębokie docenienie ekscentryczności i dziwactw bohaterek i bohaterów, sprzeciw wobec ograniczających stereotypów społecznych i autorytarnych instytucji, zwrot ku naturze, czerpanie z niej inspiracji bez próby dopasowania jej do ludzkich standardów, obcowanie z przyrodą na jej własnych "niesterylnych" zasadach.
   “Kiedy przechodzili” to radykalne ćwiczenie na wyobraźnię. Jak zagrać polującą na zbłąkane psy i dzieci Virginię, a jak narcystycznego, strojącego się w wiewiórki i szczupaki dzika Ignama? Jak bezpiecznie, acz przekonująco, oddać wymyślne tortury, którymi umartwia się Święty Aleksander? Jak najpiękniej umrzeć na scenie i jakie ostatnie słowa dobrać? Czy uda nam się w dziewięcioro zagrać setkę kotów, sto zakonnic i dziewięćdziesiąt tysięcy koni?
   “Kiedy przechodzili” to również namysł nad samym aktorstwem i tym, czym może ono być dla osób rozpoczynających swoje zawodowe życie w teatrze. To spektakl samoświadomy oczekiwań, które stawia formuła przedstawienia dyplomowego, egzaminu z bycia artystką czy artystą.
   Do tego egzaminu osoby kończące olsztyńskie studium aktorskie przystępują pod opieką Piotra Wawra jr, absolwenta tej szkoły, który po prawie dwóch dekadach pracy aktorskiej i dramaturgicznej wraca do Olsztyna w roli reżysera, Marty Szlasy-Rokickiej absolwentki Wiedzy o Teatrze w warszawskiej Akademii Teatralnej, rozpoczynającej swoją karierę dramaturgiczną oraz Marty Szypulskiej, scenografki, kostiumografki i krawcowej o imponującym dorobku artystycznym, znanej olsztyńskiej widowni z pracy przy spektaklu “Czas porzucenia” na Scenie Margines.

#premiera #spektakl #teatr #kultura #sztuka #kiedyprzechodzili @psa_sewruk @teatrolsztyn 
#teatrjaraczaolsztyn #studiumaktorskie