Nasz teatr logo

"Jak się starzeć bez godności" w Teatrze Komedia

Teatr Komedia przygotował nieporadnik o drugomłodych, przedstarych, bezwstydnie nie-godnych i trochę przezroczystych. Premiera sztuki „Jak się starzeć bez godności” na podstawie książki i podcastu Magdaleny Grzebałkowskiej i Ewy Winnickiej w reżyserii Macieja Podstawnego i adaptacji Macieja Łubieńskiego już w piątek 10 listopada.
   To spektakl o starzeniu się – tak pełen gniewu, że aż rozbrajająco wesoły i tak bardzo dokumentalny, że aż smutny.  To opowieść pełna heroicznych czynów, takich jak wstawanie o poranku, lektura kobiecych magazynów, rozmowy o chorobach, dzieciach, podpsutych samochodach i takiej samej urodzie. Bez mędrkowania i kołczowania, za to z dystansem, ironią i zastrzykiem siły na walkę z bezsensownymi oczekiwaniami, z jakimi spotykają się ludzie niemłodzi.
   Twórcy proponują nie do końca poprawny politycznie i nie całkiem poważny poradnik mierzenia się z dorosłością, dojrzałością, a nawet nieśmiało majaczącą na horyzoncie starością. Spektakl portretuje dzień z życia czterech kobiet i jednego mężczyzny. W tym dokumencie-poradniku nie unikniemy tematów niewygodnych – takich jak seks osób dojrzałych, czy naprawa cieknącego kranu (są to dwa różne tematy!) – i mimo dość odważnych komediowych ambicji twórcy chcą szczerym głosem mówić o tym, co jest lub będzie udziałem statystycznej większości z nas. Głosy anarchicznie niepoważne nie powinny przesłonić perspektywy osobistej i dotkliwej, a "antyporadnik" o fenomenie starzenia się bez godności - zapewne częściej niżby chciał - dotknie też przestrzeni poważnych.
   Na scenie zobaczymy Elizę Borowską, Tomasza Dedka, Rozalię Mierzicką, Roberta Ostolskiego, Irenę Sierakowską i Katarzynę Żak oraz usłyszymy Sandrę Korzeniak jako głos Narratorki. Scenografię i kostiumy opracowała Barbara Hanicka, a muzykę napisał Radek Łukasiewicz. Światło reżyseruje Mirek Kaczmarek, video przygotował Przemek Tokarski, a choreografię Anna Obszańska.
Fot. Piotr Molęcki/East News

#premiera #teatr #spektakl #kultura #kulturalnawarszawa #jaksięstarzećbezgodności @teatr_komedia #tomaszdedek @rozaliamierzicka @katarzynazak.official @irenasierakowska @korzeniaksandra @jaksiestarzecbezgodnosci @barbarahanicka @radexlukasiewicz @kaczmarek_mirek @annaobszanska @eliza_borowska_aktorka