Nasz teatr logo

"Warszawa płonie" w Teatrze Collegium Nobilium

Już w najbliższy czwartek 9 listopada na scenie Teatru Collegium Nobilium premiera muzodramu Kacpra Jana Lechowicza „Warszawa płonie” w reżyserii Marcina Januszkiewicza i Ady Braneckiej. Melina, księżniczka Polski, dziwak i mitomanka już wkrótce podpali Warszawę.
   Spektakl jest oddolną inicjatywą studencką. To projekt, który łączy różne pokolenia i dziedziny w ramach swojego międzykierunkowego i interdyscyplinarnego charakteru. Na scenie zobaczymy autora tekstu Kacpra Jana Lechowicza, zaś muzyką napisał dla niego Andrzej Perkman. Dramaturgię przedstawienia opracowała Marta Lewandowska, zaś scenografię, kostiumy i plakat przygotowała Agnieszka Bogojło. Za charakteryzację odpowiadają Marek Bryczyński i Sandra Sarnicki, a konsultacji przy projekcie udzielił Łukasz 'Adelon" Rembas.
   Impulsem do podjęcia pracy nad projektem stał się film dokumentalny „Paris is burning” autorstwa Jennie Livingston. Dzięki niemu twórcy mieli okazję zestawić sytuację społeczności queerowej w Stanach Zjednoczonych na przestrzeni lat 80. i 90. z aktualnym stanem tej grupy w Polsce.
   Tekst spektaklu powstawał w wyniku starannej, półrocznej pracy, podczas której odbywały się liczne rozmowy oraz poszukiwania inspiracji w literaturze, muzyce i wśród realnych postaci. Stanowi osobistą próbę dokonania konfrontacji z kwestiami płci, seksualności, religii, pojęciem rodziny oraz sytuacją środowiska queerowego w Polsce.
   Opowiadanej historii towarzyszą piosenki z repertuaru artystów takich jak Natalia Przybysz, Bajm, Ralph Kamiński, Andrzej Poniedzielski czy Bedoes, które dodatkowo podkreślają atmosferę i treść przedstawienia.