Nasz teatr logo

"Lesbian Sunset" Grupy Artystycznej Teraz Poliż

Grupa Artystyczna Teraz Poliż zaprasza we środę 8 listopada na premierę sztuki „Lesbian Sunset” w reżyserii Olgi Ciężkowskiej w Teatrze Potem-o-tem.
   Przygoda ze spektaklem zaczęła się od kasety magnetofonowej, która przypadkiem wpadła w ręce twórczyń na jednym z warszawskich bazarów. Pirackie taśmy zawierały urywki przegranej z radia audycji o tytule Lesbian Sunset. Wszystko wskazuje na to, że był to niezależny program tworzony przez trzy kobiety, prawdopodobnie nadawany nielegalnie na falach krótkich w II połowie XX wieku. Chcąc wypełnić misję anonimowych radiowczyń, ze strzępów i fragmentów odtworzono zawartość tego archiwum w poszukiwaniu kontinuum własnej tożsamościowej historii.  
   Projekt zrodził się z potrzeby uwspólnienia lesbijskiego doświadczenia, zdefiniowanego przez narrację kulturowego braku. Relacje kobiet niehetero stanowią zupełny margines historii miłosnych w ogóle. Jak odnaleźć i zrozumieć swoją tożsamość, kiedy brakuje wzorców i punktów odniesienia, kiedy niemieszczące się w normatywnych ramach opisy kobiecego pożądania były w popkulturze właściwie nieobecne? Jak to jest czuć się częścią brakującego kawałka historii? Tej luki nie wypełni z trudem przyznane społeczne przyzwolenie na snucie uczesanych, romantycznych wizji o ewentualności stworzenia związku między dwiema kobietami. Domagamy się też prawa do namiętności. Do bezwstydnego dojrzewania, seksualnej eksploracji, realizacji pożądania, w sytuacji kiedy dziewczyny zakochują się w dziewczynach.
   Na scenie wystąpią: Dorota Glac, Marta Jalowska i Monika Jarosińska. Za opracowanie tekstu odpowiada Sylwia Chutnik, muzykę przygotowała Magda Dubrowska, zaś scenografia i kostiumy są dziełem Marty Szypulskiej i Tosi Węglewskiej.