Nasz teatr logo

"Czekając na dzień" w Muzeum Polin

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Teatr Polski w Warszawie zapraszają 9 listopada na premierę spektaklu „Czekając na dzień” na podstawie wspomnień Stefanii Milenbach w reż. Anny Skuratowicz.
   Stella Fidelseid jest jedną z bohaterek wystawy zorganizowanej w Muzeum Polin „Wokół nas morze ognia” i jedną z nielicznych osób, którym udało się przeżyć powstanie i likwidację getta. Urodzona w Warszawie, podczas okupacji przesiedlona do getta, mieszkała wraz z mężem, rodzicami, młodszą siostrą i krewnymi na parterze kamienicy przy ulicy Wołyńskiej 6. Tracąc kolejno bliskich, została sama. W ukryciu, w ciemności, w piwnicach zburzonych domów, pod gruzami cudem przetrwała wiele tygodni. Jak setki innych, którzy przetrwali likwidację getta, samotna, odcięta od świata murem, umęczona głodem, chorobami i strachem miała do wyboru poddać się lub zawalczyć o życie mimo nikłych szans na przetrwanie. W grudniu 1943 roku udało się jej przeskoczyć przez mur na „aryjską stronę”. Koniec wojny zastał ją w Milanówku, gdzie znalazła się po powstaniu warszawskim. Po wojnie Stella zamieszkała w Łodzi, zaczęła studiować reżyserię w Szkole Filmowej. W 1950 roku wyjechała do Izraela, wróciła do swojego przedwojennego zawodu laborantki. Następnie przeniosła się do Brazylii, wyszła ponownie za mąż, urodziła córkę i zaczęła nowe życie jako Stefania Milenbach.  Spektakl "Czekając na dzień" opowiada jej historię.
   Na scenie zobaczymy Grażynę Barszczewską i Dorotę Bzdylę. Scenariusz przedstawienia na podstawie wspomnień Stefanii Milenbach i ostatniego udzielonego przez nią wywiadu napisały Patrycja Mikłasz-Pisula i Anna Skuratowicz. Oryginalną scenografię przygotowała Julia Skrzynecka, kostiumy zaprojektowała Alicja Skurzyńska, muzykę napisał Mateusz Boruszczak, zaś światłem pokieruje Paweł Śmiałek.
Fot. Piotr Molęcki/East News, Jacek Domiński/Reporter