Nasz teatr logo

"Fobia" w Nowym Teatrze

We wtorek 7 listopada stołeczny Nowy Teatr zaprasza na premierę spektaklu według scenariusza Markusa Öhrna i Karola Radziszewskiego „Fobia” w reżyserii pierwszego z wymienionych.
   „Fobia” przedstawia brutalną lekcję historii mało znanej - to spotkanie dwóch odmiennych praktyk artystycznych. Przerysowany, ostry, wręcz kreskówkowy język wizualny Markusa Öhrna i researchersko-dokumentalna praktyka Karola Radziszewskiego, skupiającego się na nieheteronormatywnej, nieopowiedzianej historii Polski. Spektakl w typowy dla Markusa Öhrna sposób zbudowany jest z trzech epizodów. Fag Fightersi, czyli różowa bojówka gejowska z projektu Radziszewskiego, który rozwija od 2007 roku, konfrontują się z członkami rodziny oraz przedstawicielami świata biznesu i sztuki.
   „Fobia” to ironiczna krytyka społeczeństwa. Twórcy przyglądają się zagadnieniu przemocy i stygmatyzującym stereotypom dotyczącym osób LGBTQ+, Fag Fightersi przejmują język nienawiści na własny użytek. Krytyczne spojrzenie twórców na te trzy obszary: rodzinę, biznes i kulturę,  jest pretekstem do przyjrzenia się tematowi eksploatacji grup mniejszościowych. Podyktowanej chęcią budowania ich kosztem kapitału symbolicznego, bogacenia się lub wzmacniania autorytetu. Jednym z tematów jest tak zwany pinkwashing, gdy korporacje międzynarodowe, żerując na chorobliwym konsumpcjonizmie, promują swoje marki symulując wsparcie osób LGBTQ+.
   Czym jest zatem homofobia? Czy tylko nienawistną przemocą okazywaną wprost, czy może ukrytym aspektem scenariuszy integracyjnych pisanych przez osoby heteronormatywne? Markus Öhrn i Karol Radziszewski fundują nam jazdę rollercoasterem wśród stereotypów, pozornej tolerancji, rzekomej akceptacji i innych naszych, jak najbardziej słusznych przekonań.
   W obsadzie: Wojciech Kalarus, Ewelina Pankowska, Piotr Polak, Magdalena Popławska i Jan Sobolewski. Scenografię i kostiumy przygotowali także Markus Öhrn i Karol Radziszewski, a wspomagała ich Saskia Hellmann. Muzykę napisali Michał Pepol i Bartek Wąsik, maski zaprojektował Makode Linde, zaś za charakteryzację odpowiada Monika Kaleta. Projekt plakatu: Karol Radziszewski.