Nasz teatr logo

"Burza" w Teatrze Jaracza w Łodzi

Jubileusz 135-lecia Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi uświetni 4 listopada premiera „Burzy” Williama Shakespeare’a w reżyserii Ivana Krejčí. A świętowanie odbędzie się z przytupem – na scenie 15 aktorów, kaskaderskie akrobacje, uznany czeski reżyser i tekst mistrza Szekspira w nowoczesnym przekładzie.
   Wybór dramatu przygotowanego specjalnie z myślą o jubileuszu jest nieprzypadkowy. Pierwszą „Burzę” wyreżyserował Leon Schiller w 1947 roku, kiedy Teatr działał jeszcze pod szyldem Teatru Wojska Polskiego.
   William Shakespeare w „Burzy” zabiera nas w podróż po wielkich ludzkich namiętnościach, naszych pragnieniach i tęsknotach, lękach i nadziejach. Jej szlak wiedzie przez krainę ze snów, wyczarowaną siłą niespożytej wyobraźni mistrza ze Stratfordu, mocą jego poezji oraz siłą naszych – czytelników i widzów – emocji. To dla ich wywołania powstała „Burza”, to po to, aby je pobudzić, wystawia się ją w teatrach całego świata. Za nimi idzie refleksja, pocieszająca myśl, że nawet najprzemożniejsze pragnienie zemsty przemienić się może w gotowość do przebaczenia i chęć pojednania, że gniew ułagodzony zostać może niewinnością, że miłość zwycięża nienawiść, podłość, zbrodnię. Prospero nie ocalał ze straszliwej kaźni, jaką przygotowali mu jego oprawcy, wyłącznie dzięki swojej wiedzy, nie ocalał z niej jedynie dzięki swoim czarom. To były tylko narzędzia, środki. Bez wielkiej miłości, jaką darzył Mirandę, nawet by po nie sięgnął. I to miłość do córki ratuje go, kiedy niewiele brakuje mu do tego, aby stać się potworem, mordercą, katem takim samym, jak ci, co skazali go przed laty na okrutną śmierć. Ratuje też katów, dając im szansę na odkupienie swoich win. Piękna historia, która zmierzając wprost ku tragedii, w finale okazuje się komedią.
   Pochodzący z Czech reżyser jest dyrektorem Teatru Kameralnego Arena w Ostrawie, który za jego kadencji od lat jest uznawany za najlepszy teatr. Krejčí na swoim koncie ma liczne realizacje operowe, ale także dramatyczne. Wielokrotnie realizował dzieła Szekspira, jednak „Burzę” w jego interpretacji widzowie zobaczą po raz pierwszy.
   Na scenie wystąpią: w roli Prospera – Bogusław Suszka, Mirandę zagra gościnnie Zofia Stafiej. Partnerować im będą Krzysztof Wach, Robert Latusek, Mateusz Czwartosz/Paweł Paczesny, Mariusz Siudziński, Andrzej Wichrowski, Mikołaj Chroboczek, Hubert Jarczak, Mariusz Witkowski, Natalia Klepacka, Mariusz Słupiński, Elżbieta Zajko/Joanna Zagórska (gościnnie), Agnieszka Skrzypczak, Joanna Koc (gościnnie).  Widowiskowe akrobacje dla wcielającej się w Ariela Natalii Klepackiej przygotował Artur Grudziński. Scenografię składającą się z ledowych lian i deszczu zaprojektował Martin Šimek. Za kostiumy odpowiada Jana Hauskrechtova. Przygotowaniem wokalnym aktorów zajęła się Paulina Grochowska-Stekla, a ruchem scenicznym Tomasz Dajewski. Autorem muzyki jest Ivan Acher. Zjawiskowy plakat autorstwa Wojciecha Korkucia.