Nasz teatr logo

"Opowieści Lasku Wiedeńskiego" w Teatrze Narodowym

Już w sobotę 4 listopada pierwsza premiera sezonu w Teatrze Narodowym. Na Scenie przy Wierzbowej Małgorzata Bogajewska reżyseruje sztukę Ödöna von Horvátha „Opowieści Lasku Wiedeńskiego”.
   Portret społeczeństwa, w którym rodzi się faszyzm. Przełom lat 20 i 30. XX wieku – świat na krawędzi, w kryzysie ekonomicznym, społecznym, kryzysie wartości. Niespostrzeżenie osuwa się w chaos, choć pozornie wszystko pozostaje na swoim miejscu: w mieszczańskim uporządkowaniu, w spokojnej codzienności, jak to na uroczej wiedeńskiej uliczce z masarnią i kościołem. Jednak sielanka okazuje się ze wszech miar drapieżna, przypomina o współczesności. Zza fasady powszedniości, która coraz bardziej potwornieje, wyłaniają się: brutalność języka i międzyludzkich relacji, strach i frustracje, okrucieństwo i nienawiść.
   Zło wsącza się powoli, tak powoli, że pierwsze hajlowanie przechodzi niemal niezauważenie. Z wygody, chęci podtrzymania dobrego samopoczucia i samozadowolenia rozpoczyna się ucieczka od wolności i odpowiedzialności. Skarlała rzeczywistość najbardziej odciska się w kobietach; Mariannie, głównej bohaterce, po kolei zabierane jest wszystko. Po tym, co ją spotkało, należy krzyczeć: „J’accuse… !”
   Czy ten świat stać jeszcze na sprzeciw? Lub chociaż wyrzuty sumienia? Czy jest jeszcze w stanie pomyśleć?
   W obsadzie: Michalina Łabacz, Paweł Brzeszcz, Anna Ułas, Anna Chodakowska, Piotr Grabowski, Beata Ścibakówna, Mateusz Rusin, Wiesław Cichy, Zuzanna Saporznikow, Adam Szczyszczaj, Monika Dryl, Hubert Łapacz (AT), Mateusz Kmiecik. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Anna Maria Karczmarska, choreografię przygotował Maćko Prusak, zaś muzykę napisał Bartłomiej Woźniak. Za reżyserię świateł odpowiada Dariusz Pawelec. Na scenie aktorom towarzyszyć będzie zespół muzyczny.
Fot. Jacek Domiński/Reporter, Marek Zajdler/East News