Nasz teatr logo

"Opowieść o dzielnym zającu" w Teatrze Powszechnym

Teatr Powszechny w Warszawie zaprasza w piątek na wyjątkowe wydarzenie lalkowe. 27 października premiera spektaklu „Opowieść o dzielnym zającu” w reżyserii i adaptacji Jury Dzivakou. Spektakl rekomendowany dla dzieci od 4. do 10. roku życia.
   Co to znaczy być bohaterką lub bohaterem? Na podstawie ludowej opowieści powstał polsko-białoruski spektakl lalkowy, w którym będziemy szukać odpowiedzi na to i inne pytania. Czy bohaterzy występują tylko w komiksach? Co jest supermocą: możliwość przechodzenia przez ściany, czy umiejętność negocjacji i współpracy w grupie? Czy konflikty można rozwiązywać tylko siłą?
    Poznamy historię dzielnego zająca, który z pomocą przyjaciół z lasu będzie musiał zmierzyć się ze swoim strachem. Pewnego razu u zająca zamieszka lisica – jej dom z lodu się roztopił i poczciwy zając oferuje jej pomoc. Lisica jednak ma ukryte plany – podstępem wyrzuca zająca z jego domu. Nasz bohater postanawia jednak odzyskać swoje miejsce życia. Pomagać mu w tym będzie odważny kogut.
    Przygody zwierząt będą pretekstem do rozmowy o naszych emocjach, potrzebach i dziecięcej przyjaźni. Wspólnie zastanowimy się, jak mądrze rozwiązywać spory i oswoić to, co wydaje się straszne.
    Spektaklowi towarzyszyć będą działania animacyjne – po pokazie zaplanowana jest krótka rozmowa z aktorką, Volhą Kalakoltsavą, w trakcie której publiczność będzie mogła podzielić się swoimi wrażeniami, a dodatkowo widzowie będą mogli stworzyć wspólną mapę emocji i pomysłów na pokonywanie przeciwności.
   Scenografię, lalki, kostiumy i realizacje wideo opracowała Tatsiana Dzivakova, tłumaczenia dokonała Agnieszka Sowińska, zaś muzykę napisała Olga Podgaiskaya. Grafiki: Tatsiana Dzivakova, fot. Marianna Kulesza.