Nasz teatr logo

"Aleja Zasłużonych" w Teatrze Polskim w Szczecinie

W piątek 27 października na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego w Szczecinie premiera sztuki Jarosława Mikołajewskiego „Aleja Zasłużonych” w reżyserii Krzysztofa Materny.
   Co zrobić, by zagwarantować sobie pogrzeb na koszt państwa w Alei Zasłużonych? To pytanie staje się centralnym tematem spektaklu - to opowieść o małżeństwie, które dochodzi do wniosku, że może być problem z ich pochówkiem. Dlaczego? Nie posiadają bowiem pieniędzy na to, by opłacić własny pogrzeb. Ale - z racji, że ona jest poetką, zasłużoną dla literatury, nagradzaną i docenianą - stwierdzają, iż muszą załatwić sobie grób i pogrzeb za darmo od państwa. W Alei Zasłużonych.
   - Bohaterką „Alei Zasłużonych” jest artystka, poetka, ale to nie jest rzecz tylko o poetach, artystach. To tekst o kuglarskim wymiarze życia, w którym żyjemy. O aspiracji wzniosłości, która okazuje się stopniową akceptacją losu, jaki jest poza tym snem. O rozpaczy, na którą, nawet jeśli jesteś poetą, nie znajdujesz słów innych niż przekleństwa – akt rozpaczy i bezsilności (czyż nie wzniosłe przekleństwa słyszymy dziś na ulicach?) – mówi o sztuce jej autor.
   Na scenie wystąpią: Olga Adamska, Jacek Piotrowski, Dorota Chrulska i Adam Dzieciniak. Scenografię i kostiumy przygotował Marek Braun, materiały wideo stworzyli Michał Materna, Przemysław Jękosz, Patryk Sielecki, Sandra Ksepka i Przemysław Niedźwiecki. W spektaklu wykorzystano muzykę Obywatela G.C. Plakat: Sarah Wiśniewska