Nasz teatr logo

"Kobieta, która zajęła się ogniem" w Teatrze Współczesnym w Szczecinie

W piątek 15 września na deskach Teatru Małego – jednej ze scen Teatru Współczesnego w Szczecinie – premiera komedii „Kobieta, która zajęła się ogniem". Scenariusz i reżyseria tego spektaklu to dzieło Ewy Rucińskiej i Marii Dąbrowskiej, która wystąpi również na scenie w tytułowej roli.
   To druga część cieszącej się ogromną popularnością „Kobiety zagrożonej niskimi świadczeniami emerytalnymi". Nowy spektakl jest częściowo dokumentem. Scenariusz powstał na podstawie odpowiedzi na pytania, jakie teatr na swojej stronie internetowej i na ulicach Szczecina zadał kobietom. Czym czują się zagrożone, jaką obierają wówczas strategię, jakiej muzyki słuchają, gdy czują się zagrożone – pytano. Na podstawie odpowiedzi wybrano piosenki, które kobietom pomagają przetrwać trudne momenty. Usłyszymy m.in. cover Miry Kubasińskiej i zespołu Breakout „Wielki ogień", czy „Requiem dla samej siebie" zespołu 2 plus 1.
   Teatr Współczesny podkreśla, że stworzył „opowieść o artystce, która podejmuje się misji naprawy świata, choć ten ciężar ewidentnie ją przygniata. Maria chce wziąć na siebie wszystkie opisane przez kobiety problemy. Te, z którymi mierzą się po cichu, w domu i w pracy, zmuszając się do odgrywania roli świetnie radzącej sobie ze wszystkim heroski".
   Mimo poważnego tematu całość ma lekką, komediową formę musicalu, zaplanowano również interakcję z publicznością. Oprócz Marii Dąbrowskiej na scenie zobaczymy także perkusistę Kubę Fiszera, ruchem scenicznym zajęła się Eliza Hołubowska, a oprawą muzyczną – Piotr Klimek.
   Spektakl powstał we współpracy ze Środowiskiem Inicjatyw Artystycznych „hybadu" w ramach programu OFF Polska organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Fot. Mila Łapko.