Nasz teatr logo

"Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć" w Teatrze Słowackiego w Krakowie

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie świętuje w tym roku 130-lecie swego istnienia. Sezon teatralny rozpoczyna premierą sztuki Jarosława Murawskiego „Lepper. Będziemy wisieć lub siedzieć” w reżyserii Marcina Libery.
   Andrzej Lepper - jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci polskiej polityki ostatnich dekad, trybun ludowy, twórca „Samoobrony”. Jego burzliwa działalność polityczna: od organizatora rolniczych blokad i strajków do stanowiska wicepremiera i wicemarszałka Sejmu, aż po tajemnicze samobójstwo w 2011 roku, prowokuje do przyjrzenia się jego indywidualnym losom, ale też sytuacji całej reprezentowanej przez niego warstwy społecznej, mocno doświadczonej transformacją lat 90.
   Jej  problemy i tragedie do niedawna nie były dostrzegane. Pojawiający się w ostatnich latach zwrot ku perspektywie ludowej każe spojrzeć na temat nieobecności i „nieważności” opowieści ludowej jak na zjawisko towarzyszące nam od stuleci, będące wypadkową quasi-niewolniczego ustroju, jaki panował przez większość dziejów Rzeczypospolitej. Polski szlachcic/inteligent nigdy nie szanował polskiego chłopa (ba, wielokroć odmawiał mu człowieczeństwa), zauważając go jedynie, gdy miał nóż na gardle: dosłownie, podczas rabacji, jak również podczas powstań, gdy chłopska kosa miała przyjść na ratunek wyrzynanej przez wojska zaborcze szlachcie. Dziś również, w czasach klientelistycznej polityki, daje się słyszeć idące z miast do wsi wołanie: obudźcie się! Ale czy ci, którzy tak wołają, wiedzą, co to może faktycznie oznaczać?
   W spektaklu wystąpią Magdalena Osińska, Marta Waldera, Wojciech Dolatowski (gościnnie), Rafał Dziwisz, Marcin Kalisz, Daniel Malchar, Dominik Stroka i Adam Wietrzyński. Scenografię i kostiumy zaprojektował Mirek Kaczmarek, zaś muzykę na żywo wykonają Nagrobki. Fot. Bartek Barczyk.
#premiera #spektakl #teatr #sztuka #kultura #kulturawkrakowie #lepper @teatrwkrakowie @murjarek @libermarcin @magdalena_osinska_ @rafal.dziwisz @malchar.d @przemek.tadek @adamwietrzynski @wojciechdolatowski @kaczmarek_mirek @nagrobki @hashimotowiksa #teatrsłowackiego