Nasz teatr logo

"Nie wszyscy pójdziemy do raju" w Teatrze im. Żeromskiego w Kielcach

Uważana za jedną z najciekawszych książek wydanych w ostatnim czasie powieść Olgi Górskiej „Nie wszyscy pójdziemy do raju” doczekała się scenicznej odsłony. Prapremiera przedstawienia o tym samym tytule w reżyserii i adaptacji Karoliny Szczypek odbędzie się 23 września w Teatrze im. Żeromskiego w Kielcach.
   W jednej ręce puszka z jasnym pełnym, w drugiej różaniec, w ustach papieros, w radiu Aerosmith – czytamy na stronie wydawcy. Trzy dziewczyny, które czują coś do siebie, jadą rozpadającym się oplem przez Polskę powiatową. Jedna opowiada pozostałym o swoim życiu: o pierwszej szkole, pierwszej przyjaźni i pierwszej miłości. Duchologiczna wyprawa do lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych, którą podejmuje narratorka tej powieści drogi, okazuje się w istocie przenikliwą analizą klasowo-płciowej tożsamości i próbą opisu homoerotycznego pragnienia: najpierw całkowicie tłumionego przez heteronormę, potem wyrażanego w drobnych gestach i pocałunkach, wreszcie – jawnie wypowiedzianego w samochodowej podróży. Jej geograficznym celem jest Radom, ale egzystencjalnym – transgresja, afirmacja i ekstatyczne doświadczenie wolności.
   W obsadzie Dagna Dywicka, Kuba Golla, Ewelina Gronowska, nowy nabytek kieleckiego zespołu Klaudia Janas, Aneta Wirzinkiewicz i gościnnie Oskar Jarzombek oraz Rafał Kosowski. Za dramaturgię spektaklu odpowiada Zofia Skrzypulec, scenografię przygotował Aliaksandr Adamov, kostiumy – Maria Duda, video – Jana Moroz, a muzykę do przedstawienia napisał Bartosz Prosuł.