Nasz teatr logo

"Tosca" w Operze Lubelskiej

Opera Lubelska rozpoczyna kolejny sezon pod nową nazwą premierą Giacomo Pucciniego. 22 września na deskach najmłodszej sceny operowej w Polsce zagości „Tosca” w reżyserii Tomasza Mana i pod kierownictwem muzycznym Vincenta Kozlovsky’ego.
  To wyjątkowa opera – bez uwertury, za to z blisko sześćdziesięcioma lejtmotywami charakteryzującymi bohaterów, a nawet rekwizyty. Opera werystyczna do tego stopnia, że Puccini udał się do Zamku Świętego Anioła w Rzymie, żeby zmierzyć dźwięk dzwonów jutrzniowych słyszanych z jego murów, aby wkomponować później w „Toskę” ich brzmienie... Opera pełna namiętności – splatają się w niej miłość, polityka i zbrodnia.
   W tytułową postać wcielą się Karina Skrzeszewska i Vera Prakapenka. W roli Cavaradossiego zobaczymy Tadeusza Szlenkiera i Pawła Skałubę, a w roli barona Scarpi Patrycjusza Sokołowskiego, Mariusza Godlewskiego oraz Zbigniewa Maciasa. W pozostałych rolach wystąpią Wołodymyr Pańkiw, Patryk Pawlak/Dariusz Machej, Tomasz Głębocki/Marcin Żychowski, Paweł Stanisław Wrona, Jarosław Cisowski, Maciej Marczak, Filip Krzyżewski, Igor Ogyrenko, Daniel Urbaniak i Wojciech Pyszniak. Scenografię i kostiumy przygotowała Anetta Piekarska-Man, choreografię i ruch sceniczny zaprojektował Artur Dobrzański, zaś wizualizacje Zuzanna Piekarska. Reżyserią świateł zajmie się Marcin Nogas, a za dźwięk odpowiadają Łukasz Jakubowski, Cezary Socha i Krzysztof Głębocki. Na scenie obecni będą także tancerze, chór, chór Dziecięco-Młodzieżowy i orkiestra Opery Lubelskiej pod kierownictwem Vincenta Kozlovsky’ego.