Nasz teatr logo

"I'm nowhere / Znikanie" w Teatrze Kochanowskiego w Opolu

Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu zaprasza premierowo 22 września na polsko-hiszpański spektakl "I'm Nowhere/Znikanie" wg konceptu i w reżyserii Norberta Rakowskiego. Produkcja powstała we współpracy z Teatros del Canal w Madrycie oraz Międzynarodowym Festiwalem Boska Komedia w Krakowie. Fragmenty spektaklu oparte będą na nowym tekście Iwana Wyrypajewa pt. "Znikanie".
   - Tematem sztuki, schowanym pod dywan zwłaszcza w Polsce, jest eutanazja zalegalizowana w kilku krajach Europy, w tym w Hiszpanii - mówi reżyser. Nie chodzi nam o przedstawienie eutanazji jako decyzji medycznej, czy prawnej, ale jako głębokiej zagadki etycznej, którą każdy z nas, każda jednostka i całe społeczeństwo musi rozszyfrować. Cały problem związany z eutanazją streszcza się w fundamentalnym pytaniu: czy człowiek może decydować o momencie swojej śmierci? Świat religii oczywiście stanowczo potępia takie zabiegi, tymczasem ponad połowa Polaków akceptuje eutanazję, w takich sytuacjach, gdy ciężko chora osoba sama prosi o nią lekarza. 
   „I’m Nowhere / Znikanie” eksploruje różne aspekty wyborów między życiem a śmiercią. Dylematy etyczne dotyczące „dobrej śmierci” rzucają wyzwanie naszym przekonaniom, konfrontują normy społeczne i zmuszają nas do przepracowania moralnych niejasności,  które każda jednostka i całe społeczeństwo musi rozszyfrować. Ta sztuka to po części  próba wytrącenia każdego z nas z „utartej ścieżki”. To zaproszenie widzów do podróży w głąb własnej świadomości, do zmagania się z własnymi przekonaniami na temat życia i śmierci oraz do głębszego zrozumienia ludzkiego doświadczenia. Nie chodzi tylko o sam akt eutanazji, ale o niezliczone uczucia, przekonania i doświadczenia, które go otaczają. Przedstawienie staje się platformą dla widzów do refleksji nad głębokimi wyborami, których dokonujemy w życiu i nieodłączną godnością, która leży w każdej indywidualnej podróży, od początku do końca.
   W obsadzie Socorro Anadon, Jakub Klimaszewski, Filip Kołłątaj, Victoria Lago, Jacek Piątkowski, Bartosz Woźny i Marta Zięba. Choreografię przedstawienia przygotował Janusz Orlik, muzykę napisał Tao Gutierrez, za scenografię odpowiada Maria Jankowska, a za kostiumy Paula Grocholska. Światłem zarządza Bogumił Palewicz, a autorem realizacji video jest Wojciech Kapela.