Nasz teatr logo

"Co gryzie Gilberta Grape'a" w Teatrze Powszechnym w Warszawie

Pierwszą premierą nowego sezonu w Teatrze Powszechnym w Warszawie, już 21 września, będzie „Co gryzie Gilberta Grape’a” w reżyserii Karoliny Kowalczyk i z dramaturgią Natalii Królak. 
   Spektakl na podstawie powieści Petera Hedgesa to opowieść o rodzinie, jej wewnętrznych konfliktach oraz trudnej miłości, które ukazują pewne ogólne napięcia społeczne, stereotypy i poziomy wykluczenia. To przypowieść na styku dramatu jednostki i dramatu rodziny, próba przyjrzenia się życiu, w którym miłość zniknęła pod warstwą uwikłania, bólu i traumy.
   W obsadzie Aleksandra Bożek, Michał Jarmicki, Andrzej Kłak, Natalia Lange i gościnnie Daniel Krajewski. Scenografię i kostiumy zaprojektował Bartłomiej Dominik Bonawentura Kruk, rzeźby wykonała Julia Tymańska, zaś muzyką napisał Jakub Buchner.
   Dzięki zaangażowaniu ekspertek z przestrzeni niepełnosprawności i grubości (Katarzyna Żeglicka i Natalia Skoczylas), a także superwizorki procesu (Izabela Fornalik), twórcy szukają opartych na reprezentacji form realizacji teatralnej. Zadają pytanie o godność tych, którzy swojej odmienności od normy nie mogą schować do kieszeni. Czy we współczesnym teatrze jest miejsce na crip – wyzwolenie osób z niepełnosprawnością oraz grubancypację – wyzwolenie osób o grubym ciele? Czy to się może w ogóle udać?
   Przedstawienie powstaje w ramach projektu „Zmiana – Teraz!”, realizowanego przez Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Plakat autorstwa studia HOMEWORK.