Nasz teatr logo

"Młody mężczyzna" we Wrocławskim Teatrze Współczesnym

Na Scenie na Strychu Wrocławskiego Teatru Współczesnego 16 września prapremiera spektaklu „Młody mężczyzna” w reżyserii Katarzyny Kalwat opartego na tekście ubiegłorocznej noblistki Annie Ernaux, mówiącym o jej intymnej relacji z dużo młodszym mężczyzną. 
   Książka została wydana w 2022 roku, choć powstała w 2000. To doświadczenie i ten tekst były dla Ernaux tak trudne, że musiała ukonstytuować się jako kobieta i autorka, żeby pozwolić sobie na ich ujawnienie. Istotą opowieści jest wyzwolony głos kobiety. Związek z młodszym partnerem staje się kluczem do przeżycia przeszłości na nowo, do odzyskania własnego ciała, historii i pamięci.
   Na scenie Ewelina Paszke-Lowitzsch i Dominik Smaruj. Adaptację tekstu przygotowała Sandra Szwarc, zaś dramaturgię Krzysztof Szekalski. Scenografię i fotografie zrealizował Zbigniew Libera, muzykę do przedstawienia napisała laureatka Paszportu Polityki Teoniki Rożynek, video opracowała Natalia Mentkowska, zaś za koordynację scen intymnych odpowiada Krystyna Lama Szydłowska.