Nasz teatr logo

"Uśmiech bez kota" w Teatrze Guliwer

16 września na Scenie Liliput Teatru Guliwer w ramach 13. Festiwalu Muzyki Współczesnej dla Dzieci „Mała Warszawska Jesień” odbędzie się premiera opery hologramowej dla dzieci „Uśmiech bez kota” według koncepcji i w wykonaniu kompozytorki i wokalistki Agaty Zubel.
   Spektakl operowy oparty jest na wątkach z „Alicji po drugiej stronie lustra” i „Alicji w Krainie Czarów” Lewisa. Widzowie będą mieli okazję przejść na drugą stronę lustra, zarówno metaforycznie, jak i całkiem dosłownie. Podczas tej przygody spotkamy przede wszystkim bardzo dużo dziwnych dźwięków, rytmów, melodii, odgłosów i brzmień. Muzyka współczesna jest krainą, w której królują zdziwienie, eksperyment i zabawa.
   Najpierw zdziwimy się, że ściany mówią do nas w dziwnym języku: niby znanym a jednak zupełnie niezrozumiałym. Potem zadziwi nas, że Alicja potrafi świetnie śpiewać i to różnymi głosami. Potem zaczniemy się zastanawiać, czy nie trafiliśmy przypadkiem do gardła jakiejś szalonej śpiewaczki. Potem będzie jeszcze dziwniej, ale przekonamy się też, że zdziwienie i zaskoczenie dobrze łączą się z zabawą. Bo cóż lepszego można robić w miejscu, w którym zamiast zwykłego kota zjawia się tylko jego uśmiech, a dżem jest po to, żeby o nim podyskutować: a nie, żeby go zjeść?
   Agata Zubel przygotowała libretto, muzykę, dźwięk i wykonała partie wokalne, za montaż i realizację filmu odpowiada Sebastian Kierzek, scenografię opracowała Aleksandra Wasilkowska, zaś animacje prowadzić będą Izabella Kurażyńska i Tomasz Kowol.