Nasz teatr logo

"Sen nocy letniej" w Teatrze Nowym w Poznaniu

Stulecie Teatru Nowego w Poznaniu uświetni 15 września premiera spektaklu Williama Shakespeare’a „Sen nocy letniej” w reżyserii Jana Klaty. 
   Nie będzie to jednak klasyczna realizacja Szekspira, bo i nikt nie oczekiwałby tego od Jana Klaty. Nie jest to  niewinna opowiastka o miłości i magii w przyjemnych okolicznościach przyrody, bo i elfy w Teatrze Nowym bynajmniej nie przypominają postaci rodem z kreskówek Disneya… Jan Klata postanowił wsadzić kij w mrowisko i podyskutować o upadku współczesnego teatru odchodzącego od swych mistrzów. Na tapet wziął więc kolektywną i demokratyzującą reżyserię, wprowadzanie neutralnego języka, ale i wszelkich form definiujących tożsamość, retorykę feministyczną, przemocowość reżyserów i ich techniki pracy, czy uprzedmiatawianie oraz przemoc wobec kobiet w ogóle. Czy damy się porwać reżyserowi w obśmiewaniu i parodiowaniu współczesnego teatru równości, czy raczej boleśnie nas to dotknie – trzeba zobaczyć i zdecydować samemu.
   W obsadzie Janusz Andrzejewski, Łukasz Chrzuszcz, Michał Kocurek, Darusz Pieróg, Dawid Ptak i Jan Romanowski oraz Ildefons Stachowiak, Antonina Choroszy, Waldemar Szczepaniak, Andrzej Niemyt, Adam Machalica, Marta Herman, Julia Rybakowska, Michał Grudziński, Łukasz Schmidt, Bartosz Włodarczyk, Małgorzata Łodej-Stachowiak, Olga Lisiecka i Weronika Asińska. Scenografię, kostiumy i reżyserię światła opracowała Justyna Łagowska, choreografię przygotował Maćko Prusak, zaś projekcje video Natan Berkowicz.