Nasz teatr logo

"Praski Reytan" w Teatrze Telewizji

11 września o 21:10 Teatr Telewizji zaprezentuje premierowo dramat Piotra Zaremby „Praski Reytan” w reżyserii Tomasza Drozdowicza. Przedpremierowo mogliśmy oglądać już przedstawienie na zakończenie XXII Festiwalu Dwa Teatry w Zamościu. 
   Akcja sztuki została osnuta wokół wydarzeń związanych z referendum z czerwca 1946 roku oraz ze sfałszowanymi wyborami parlamentarnymi w styczniu 1947 roku. Historia stanowi tło dla opowieści o losach Bolka Chmielarza, mającego swój pierwowzór w postaci Bolesława Chmielewskiego. Choć akcja dramatu kończy się pod koniec lat 50., to najważniejsze wydarzenia rozgrywają się w drugiej połowie lat 40. Główni bohaterowie to bardzo młodzi ludzie, zarówno zwolennicy PSL-u, jak i przeciwni im pracownicy Służby Bezpieczeństwa. To opowieść o zniewoleniu człowieka przez system komunistyczny, ale i walce w imię swoich przekonań i marzeń. Choć zakorzeniona w przeszłości, mogą się w niej przeglądać różne pokolenia.
   „Zależało mi na uzyskaniu waloru syntezy i metafory tej opowieści, dla której pozornie sztuczna i umowna scenografia teatralna jest dużo lepszym miejscem niż wnętrza naturalne. Oczywistym wydała nam się również potrzeba mówienia językiem, który będzie atrakcyjny dla ludzi młodych. Stąd pomysł, by przenieść część akcji w rapowane teksty, wykonywane przez kapelę poza studiem, w przestrzeni ulic i podwórek” – powiedział Tomasz Drozdowicz. 
   W obsadzie Mikołaj Kubacki, Justyna Fabisiak, Adam Woronowicz, Wojciech Solarz, Lidia Sadowa, Małgorzata Rożniatowska, Dorota Nowakowska, Maria Ciunelis, Krzysztof Szczepaniak, Łukasz Matecki, Sławomir Pacek, Dariusz Kowalski, Kaja Kozłowska, Konrad Żygadło, Wojciech Wereśniak, Mariusz Urbaniec, Maciej Tomaszewski, Filip Orliński, Paweł Brzeszcz i Adam Szustak. Autorem zdjęć jest Krzysztof Gromek, oniryczną scenografię stworzyła Klaudia Solarz, zaś kostiumy zaprojektowały Izabela Stronias i  Natalia Wyborska. Niezwykle istotną w tym spektaklu muzykę napisali Grzegorz Domański, Mateusz Kowalski, Łukasz Owczynnikow i Patryk Walczak, zaś wyśpiewała ją w rapowej konwencji Karolina Czarnecka.
Fot. Arsen Petrovych/TVP/East News