Nasz teatr logo

Musical "SIX" w Teatrze Syrena

9 września na deskach Teatru Syrena premiera pierwszej polskiej inscenizacji wielkiego przeboju West Endu i Broadwayu, musicalu „SiX”. Jest to także debiut reżyserski Eweliny Adamskiej-Porczyk, która wcześniej grała, tańczyła i opracowywała choreografię w wielu przedstawieniach muzycznych – w Syrenie oglądaliśmy efekty jej pracy w „Rodzinie Addamsów” i „Kapitanie Żbiku i żółtym saturatorze”. 
   Musical opowiada o sześciu żonach króla Anglii Henryka VIII. Twórcy „SIX” przedstawili je jako diwy muzyki pop, a spektakl ma formę koncertu – partnerki władcy wyśpiewują swoje historie. To podręcznikowy przykład zamiany „history” w „herstory”, czyli oddania głosu pomijanym do tej pory kobietom. Muzyczną inspirację dla „SIX” stanowią przeboje takich gwiazd jak Beyonce, Adele, czy Alicia Keys. 
   Musical powstał jako spektakl studentów uniwersytetu Cambridge w 2019 roku, napisany przez Toby’ego Marlowa i Lucy Moss. Zaprezentowany na festiwalu Fringe w Edynburgu wzbudził sensację i szybko trafił na sceny Londynu i Nowego Jorku. Jego amerykańska wersja została nagrodzona musicalowymi Oscarami - statuetkami Tony. Do dziś grany jest za Oceanem i w Wielkiej Brytanii, niedawno miały miejsce premiery w Kanadzie i Australii, zaś przedstawienie Teatru Syrena jest pierwszą nieanglojęzyczną wersją musicalu na świecie.
- Ten spektakl opowiada o spotkaniu kobiet, ale dla mnie przede wszystkim jest spotkaniem kobiet – mówi Ewelina Adamska-Porczyk, reżyserka i choreografka „SIX”. – Próby w gronie cudownych aktorek i wokalistek, wspaniałych osobowości, to niesamowite przeżycie. „SIX” to również niezwykła opowieść o królowych, które próbują reinterpretować swój los, swoje życie, „napisać” siebie na nowo – dodaje. - Walczą o to, by stać się bohaterkami pierwszoplanowymi.
   W obsadzie uznane artystki teatrów muzycznych, z których trzy – Agnieszka Rose, Marta Skrzypczyńska i Aleksandra Gotowicka podjęły się trudnego zadania opanowania dwóch różnych ról. W pierwszym secie zobaczymy zaś Olgę Szomańską, Izabelę Pawletko, Martę Burdynowicz, Małgorzatę Chruściel, Annę Terpiłowską i Natalię Kujawę. Kierownictwo muzyczne objął Tomasz Filipczak, tekst libretta przetłumaczył Jacek Mikołajczyk, choreografię opracowała reżyser Ewelina Adamska-Porczyk, scenografię – Anna Adamek, zaś kostiumy - Krystian Szymczak. Reżyserią świateł zawiaduje Katarzyna Łuszczyk. Na scenie aktorkom towarzyszy zespół muzyczny złożony z samych pań.
Fot. Mateusz Grochocki/East News; plakat Bogna Michalik