Nasz teatr logo

"Miarka za miarkę" w Teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach

"Miarka za miarkę" Williama Szekspira w reżyserii Dana Jemmetta to ostatnia w tym sezonie teatralnym premiera w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. 
   27 maja na deskach Teatru Żeromskiego wystawiona zostanie jedna z najbardziej zagadkowych i przewrotnych sztuk Szekspira. „Obszarem przedstawienia stanie się podłoga peepshow, a za oknami, które wychodzą na półokrągłą przestrzeń, zasiądą Książę i inne postaci. W ten sposób wykonawcy staną się zarówno aktorami, jak i widzami swojego własnego dramatu. Wszyscy będą manipulowani przez stale obecnego Księcia – kierownika peepshow. I chociaż wydaje się, że chciałby on oczyścić swoje społeczeństwo z przestępczości i wyuzdania, które definiują jego istnienie, to jest tworem stworzonym przez siebie samego w porządku świata wyznaczonym przez władzę, hipokryzję i korupcję" – pisze o sztuce Dan Jemmett.
   Akcja sztuki rozgrywa się w Wiedniu, ale jak zauważa reżyser, może być to jakiekolwiek miasto, które ogarnia dekadencja. Za scenografię odpowiada pochodzący z Londynu Dick Bird, kostiumy opracowała Valérie Crouzet, a światłem zarządza Damian Pawella. W spektaklu wystąpią: Wiktoria Grabowska, Joanna Kasperek, Beata Pszeniczna, Zuzanna Wierzbińska, Mateusz Bernacik, Janusz Głogowski, Edward Janaszek, Jacek Mąka, Łukasz Pruchniewicz oraz Dawid Żłobiński.