Nasz teatr logo

"Sztuka kochania" w Teatrze im. J.Kochanowskiego w Opolu

26 maja na Małej Scenie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu premiera „Sztuki kochania” w reżyserii Miry Mańki.
   „Sztuka kochania” Michaliny Wisłockiej to dziś już klasyczna, a w latach 70. i 80. XX wieku rewolucyjna, propozycja popularnonaukowa na tematy seksu, uczuciowości, bliskości oraz budowania harmonijnych związków. Adresowana przede wszystkim do osób rozpoczynających swoją przygodę z seksem i miłością, w prostych słowach wyjaśnia zawiłe mechanizmy ludzkiej psychiki i fizjologii, udziela szczegółowych rad związanych z technikami pieszczot i współżycia, a także przypomina o roli flirtu, kokieterii, czy higieny osobistej w sprawach udanego seksu.
   W spektaklu Miry Mańki zaglądamy do mózgu zakochanego mężczyzny, który po ostatnich miłosno-erotycznych porażkach postanowił sięgnąć po rzeczowe wsparcie. Przyglądając się radom, obserwacjom i wnioskom Michaliny Wisłockiej, w zabawny sposób konfrontuje się z tym, co wie, a czego nie wie o seksie, bliskości i uważności.
   „Wybrałam „Sztukę kochania" jako propozycję dla Teatru Kochanowskiego dlatego, że jestem przekonana o jej rewolucyjnym znaczeniu dla naszej kultury – mówi Mira Mańka - Nie tylko erotycznej, bliskościowej, związkowej, ale po prostu uważam, że ten podręcznik jest bardzo ważną przestrzenią popkultury polskiej. Druga rzecz to kwestia rewolucji seksualnej, którą ten podręcznik robi, dając pewne medyczne narzędzia, realny medyczny - oczywiście dość uproszczony, ale jednak wgląd w nasze ciało. Wyobrażam sobie, że próba przeniesienia do teatru - teatru ciała, które przeżywa bliskość z innym ciałem, jest szalenie ciekawe”.
   Na scenie występują: Bartosz Dziedzic, Karol Kossakowski, Leszek Malec, Radomir Rospondek, Kacper Sasin i Michał Świtała. Scenografię i kostiumy przygotowała Anna Rogóż, muzykę Weronika Krówka, choreografię Dominik Więcek, zaś światłem pokieruje Klaudyna Schubert.