Nasz teatr logo

"Beze mnie jesteś nikim" w Teatrze Nowym w Łodzi

Na deskach Teatru Nowego w Łodzi 26 maja prapremiera scenicznej adaptacji książki Jacka Hołuba „Beze mnie jesteś nikim. Przemoc w polskich domach” w reżyserii Agaty Biziuk.
   „To nie jest spektakl o przemocy, ma charakter społeczno-edukacyjny, ma informować i zapobiegać” – zapewnia reżyserka. Przedstawienie bada przyczyny przemocy, jej mechanizmy, a także społeczne i instytucjonalne przyzwolenie oraz zobojętnienie na zamknięte w czterech ścianach akty agresji. Twórczynie i twórcy podejmują próbę opowiedzenia o przemocy bez jej reprodukowania – szukają teatralnej i plastycznej metafory, która – oddając głos ofiarom – nie powiela przemocowych wzorców.
  Aktorki i aktorzy w performatywny sposób poruszają się po przestrzeniach wspomnień bohaterek i bohaterów, próbując znaleźć odpowiedź na zależności i mechanizmy systemu działania przemocy: jej ofiar, sprawczyń i sprawców, by opowiedzieć historię uratowania – historię nadziei, że można się z tej ciemności wynurzyć.
   W obsadzie Malwina Jelistratow, Gracjan Kielar, Damian Sosnowski i Katarzyna Żuk. Scenografię i kostiumy przygotowała Marika Wojciechowska, koordynację scen intymnych i choreografię opracowała Krystyna Lama Szydłowska, zaś projekcje video Piotr Wacowski. Muzykę do spektaklu napisał Piotr Klimek, zaś za realizację zdjęć podwodnych odpowiada Bartosz Stróżyński.