Nasz teatr logo

"Okna" w krakowskim Teatrze Groteska

20 maja w krakowskim Teatrze Groteska premiera „Okien” - opowieści stworzonej przez polskich i ukraińskich twórców w konwencji teatru plastycznego. 
   W przedstawieniu bez słów występuje troje aktorów i reżyserów sztuki zarazem: Denys Lemaikin, Tatiana Nikolaeva oraz Lech Walicki. Przemawiający sytuacjami i obrazami spektakl opowiada o znaczeniu i sile domu. Pokazuje, jak krucha i łatwa do fizycznego unicestwienia jest ta domowa ostoja. Ale to jednocześnie opowieść o sile instynktu życia, który pozwala człowiekowi odradzać się i trwać wśród nawet najbardziej niesprzyjających kolei losu.
   Lech Walicki mówi − Okno. Ten niezwykle powszechny przedmiot codziennego użytku jako metafora niesie ze sobą wielowymiarowy charakter. Okno to z jednej strony nostalgia, tęsknota, nadzieja. Z drugiej zaś - smutek, strach, rozpacz, stupor i zobojętnienie. To potencjalne źródło wolności i tlenu, a paradoksalnie dowód zamknięcia, zniewolenia i stagnacji. Dla niektórych okno jest jedynym źródłem ciepła, światła i radości. Dla innych może być nośnikiem chłodu, mroku, fobii i lęków. To za nim kryje się wszystko to, co warto podziwiać, jak i to, czego widzieć byśmy nigdy nie chcieli. Ono chroni nas przed złowrogim odgłosem wichury, ale też trzyma w tajemnicy przed światem nasze własne jęki i utyskiwania. Okno to wreszcie wiedza. O życiu, ludziach, nieuchronnym przemijaniu i o nas samych - bo niekiedy chcąc dojrzeć, co kryje się za nim, przy odpowiednim świetle, dostrzegamy swoje własne odbicie.
   Scenografię i kostiumy spektaklu opracowała Anna Sekuła, muzyką napisał Franciszek Lis, zas choreografię przygotował Eryk Makohon.