Nasz teatr logo

Musical "Kopernik" w Operze Krakowskiej

Już w najbliższą sobotę prapremiera musicalu "Kopernik" z librettem Ałbeny Grabowskiej, tekstami piosenek Daniela Wyszogrodzkiego i muzyką Tomasza Szymusia. Prapremiera odbędzie się na Wzgórzu Katedralnym przed Bazyliką Archikatedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku, zaś jesienią spektakl wejdzie do repertuaru Opery Krakowskiej, która uczci tym samym 550. rocznicę urodzin astronoma.
   Musical powstał na podstawie biografii uczonego – libretto odwołuje się do najważniejszych wydarzeń z życia Kopernika – od studiów w Krakowie, Padwie i Bolonii przez powrót do Fromborka, posługę kanoniczą, praktykę lekarską i badania astronomiczne, uczestnictwo w koronacji Zygmunta Starego i Hołdzie Pruskim, wreszcie powstanie i publikację pięcioksięgu „De revolutionibus”. Nie zabrakło też miejsca dla wątku intelektualnej i emocjonalnej relacji uczonego z Anną Schilling. Autorzy spektaklu chcą pokazać publiczności Mikołaja Kopernika – wybitnego astronoma, wielkiego Polaka, ale także, po prostu – człowieka, otwartego i pełnego naukowej pasji. „Nie chcemy zdejmować Kopernika z cokołu. Ale pozwolimy mu odłożyć na chwilę astrolabium i przemówić do nas językiem, który trafia do umysłów i do serc”, tłumaczą twórcy. 
   Spektakl reżyseruje Jakub Szydłowski, scenografię stworzył Grzegorz Policiński, a kostiumy Anna Chadaj. Kierownictwo muzyczne nad prapremierową produkcją objął Dyrektor Opery Krakowskiej prof. Piotr Sułkowski. W obsadzie: Marcin Franc / Marcin Jajkiewicz / Janusz Kruciński w roli Mikołaja Kopernika; Wojciech Danel / Karol Drozd; Damian Aleksander / Paweł Tucholski; Paweł Erdman / Marcin Sosiński; Agnieszka Przekupień / Anstazja Simińska; Tomasz Bacajewski / Jeremiasz Gzyl; Dominik Bobryk / Michał Dudkowski; Alan Bochnak / Marcin Wortmann / Jacek Wróbel; Karolina Gwóźdź / Kamila Najduk; Piotr Janusz / Maciej Marcin Tomaszewski; Krzysztof Prystupa / Rafał Iwański oraz chór, balet i orkiestra Opery Krakowskiej. 
   Plakat autorstwa Katarzyny Zapart.