Nasz teatr logo

"Don Juan" w Teatrze Horzycy w Toruniu

Toruński Teatr Horzycy zaprasza w sobotę na premierę „Don Juana” Moliera w reżyserii Michała Kotańskiego.
 „Don Juan” Moliera to komedia, która w pięciu aktach studiuje odcienie hipokryzji i cynizmu. Twórcy spektaklu przyglądają się tym dwóm cechom w medialno-politycznej rzeczywistości. Rozpracowują pejzaż, w którym porusza się współczesne społeczeństwo, by opowiedzieć nowoczesnego „Don Juana”.
   Inspiracje spektaklu zaczynają się w sztuce dawnej – od malarstwa Albrechta Durera po „Śmierć Marata” Jacquesa-Louisa Davida, a kończą na współczesnym kinie Quentina Tarantino, Paolo Sorrentino, czy oskarowym filmie „Wszystko wszędzie naraz” Daniela Kwana i Daniela Scheinerta. W „Don Juanie” w reżyserii Michała Kotańskiego zderzają się religia, obyczajowa rewolucja i polityka, a w centrum tej areny staje tytułowy bohater – uwspółcześniony, ale wciąż pozostający duchowym spadkobiercą oryginału.
   Na scenie wystąpią: Ada Dec, Maria Kierzkowska, Mirosława Sobik, Przemysław Chojęta, Michał Darewski, Łukasz Ignasiński, Wojciech Jaworski, Jarosław Felczykowski, Niko Niakas, Paweł Tchórzelski i Michał Marek Ubysz. Adaptację i dramaturgię spektaklu przygotował Paweł Sablik, za scenografię, kostiumy i reżyserię świateł odpowiada Mirek Kaczmarek, zaś muzykę opracował Lubomir Grzelak. Projekcje video są dziełem Jakuba Lecha, zaś ruch sceniczny został zaprojektowany przez Pawła Łyskawę.