Nasz teatr logo

"W małym dworku" w Teatrze Fredry w Gnieźnie

19 maja w Teatrze Fredry w Gnieźnie premiera „W małym dworku” Witkacego w reżyserii i opracowaniu muzycznym debiutanta - Jana Marka Kamińskiego.
   Sztuka „W małym dworku” napisana w roku 1921 należy do kanonu literatury polskiej tamtej epoki i stanowi fascynujące wprowadzenie widza i czytelnika w arkana dramaturgii Witkacego. Nie ma bowiem formy - moralnej, obyczajowej, literackiej – której artysta nie chciałby w swej twórczości wstrząsnąć i zniszczyć . Zmienia wszystko w groteskę, do wszystkiego wprowadza, albo ze wszystkiego wydobywa - elementy niezborne, przypadkowe, nieskładne, rażące odmiennością . Nawet jego humor jest humorem amatora tego co dziwne, brzydkie, niekonwencjonalne. Dramaturgia Witkiewicza otwiera przed widzem nowy świat. Jak odczytuje dziś Witkacego najmłodsze pokolenia twórców teatru? Być może na to pytanie odpowie gnieźnieńska premiera, która powstaje przy współpracy z warszawską Akademią Teatralną. 
   Na scenie zobaczymy Kamilę Banasiak, Katarzynę Kalinowską, Katarzynę Lis, Natalię Szczypkę, Joannę Żurawską, Macieja Hązła, Michała Karczewskiego, Rolanda Nowaka, Dominika Rubaja i Wojciecha Siedleckiego. Scenografię i projekcje video przygotowała Ewelina Węgiel, kostiumy Tomasz Armada, zaś światło Piotr Nykowski.
   Spektakl bierze udział w IX Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa".