Nasz teatr logo

"niemęski" w Narodowym Starym Teatrze

Narodowy Stary Teatr w Krakowie zaprasza 19 maja na premierę spektaklu „niemęski” w reżyserii i adaptacji Darii Kubisiak. 
   „Niemęski, czyli jaki? Żeński, babski, słaby, płaczliwy, miękki, tchórzliwy, bezwolny, zniewieściały, przegięty? A może jeszcze inaczej? Może po prostu wyzwolony z póz i lęków, wolny od przymusu rywalizacji i napinania muskułów, uwolniony od narzuconych przez kulturę zachowań, które podobać się mogą na ekranie, ale w życiu…? Niemęski, czyli taki, który sam stanowi o sobie. Niemęski, czyli ten, co nie korzysta z nadanych mu nie wiadomo przez kogo przywilejów. Niemęski, czyli taki, który mówi, co czuje, nie musi zawsze wygrać, bo jego życie to nie konkurs, mecz ani wyścig. Trudno to zrozumieć bohaterom spektaklu – czterem mężczyznom na zakręcie i pod presją, ale trzeba przyznać, że bardzo się starają, a realizatorki próbują ich przekonać, że „niemęski” to nie obelga, lecz komplement” – czytamy w zapowiedzi przedstawienia.
   W spektaklu wystąpią: Krzysztof Stawowy, Stanisław Linowski, Grzegorz Mielczarek i gościnnie Oskar Malinowski oraz Aleksander Wnuk, który będzie wykonywał muzyką na żywo. Dramaturgię przygotowały Joanna Krakowska i Magdalena Urbańska, scenografię Iga Słupska, kostiumy Hanka Podraza, światła Klaudyna Schubert, choreografię Oskar Malinowski, a kompozycję Jarosław Płonka.