Nasz teatr logo

43. Warszawskie Spotkania Teatralne

Od 19 do 30 maja w stołecznym Teatrze Dramatycznym odbędą się 43. Warszawskie Spotkania Teatralne. Najważniejsze premiery teatralne z całego kraju skupione w jednym miejscu.
   W głównym nurcie widzowie zobaczą: koprodukcję Teatru im. Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, czyli musical o Solidarności pt. "1989" w reż. Katarzyny Szyngiery, "Śmierć Jana Pawła II" w reż. Jakuba Skrzywanka z Teatru Polskiego w Poznaniu i drugie przedstawienie tego reżysera  - "Spartakus. Miłość w czasach zarazy" z Teatru Współczesnego w Szczecinie. Dodatkowo nagrodzony Grand Prix na niedawnych Kaliskich Spotkaniach Teatralnych spektakl "Łatwe rzeczy" w reż. Anny Karasińskiej z Teatru im. Jaracza w Olsztynie i także  z olsztyńskiej sceny "Czas porzucenia" w reż. Weroniki Szczawińskiej.  Dołączą do nich "Miła robótka" Agnieszki Jakimiak i Mateusza Atmana z Teatru im. Fredry w Gnieźnie, "Ale z naszymi umarłymi" w reż. Marcina Libera z Teatru im. Żeromskiego w Kielcach oraz "Niewolnica Isaura" w reż. Martyny Majewskiej z Teatru Dramatycznego im. Szaniawskiego w Wałbrzychu.
   Jako spektakle towarzyszące pokazane zostaną "Dotyk za dotyk. Dansing" w choreografii Katarzyny Sikory z Teatru Współczesnego w Szczecinie i "Kolorowe sny" w reż. Szymona Adamczaka i Wojtka Rodaka z Teatru Polskiego w Poznaniu.
   Wśród trzech propozycji studenckich znalazły się: "Gej w wielkim mieście" Filipa Pawlika i Krzysztofa Wysłoucha oraz "Orfeusz" w reż. Anny Obszańskiej (oba z Akademii Sztuk Teatralnych im. Wyspiańskiego w Krakowie), a także "Minuta w ciemności" w reż. Ewy Galicy z warszawskiej Akademii Teatralnej.
   Tradycyjnie organizatorzy festiwalu zaproszą widzów na spotkania z twórcami, które odbywać się będą po przedstawieniach w foyer Sceny im. Gustawa Holoubka. Zaplanowano także trzy debaty oraz warsztaty, zajęcia jogi, silent disco i slam dramaturgiczny w ramach Klubu Festiwalowego.
   Szczegółowy program 43. WST dostępny jest na stronie: www.warszawskie.org.
Plakat – proporzec wyhaftowany przez Monikę Drożyńską.