Nasz teatr logo

"W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej"

W 40. rocznicę śmierci Grzegorza Przemyka w warszawskim Domu Spotkań z Historią premiera monodramu „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” w wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej i w reżyserii Anny Gryszkówny.
    Agnieszka Przepiórska tworzy od 10 lat teatr biograficzny. Zaczęła od opowieści o emancypacji wdowy smoleńskiej, poprzez autobiograficzną opowieść o dorastaniu bez ojca i historii byłej korespondentki wojennej. Trzy ostatnie monodramy poświęciła historiom polskiej poetki żydowskiego  pochodzenia Zuzanny Ginczanki, naukowczyni i popularyzatorki nauki Simony Kossak oraz działaczki społecznej i opozycjonistki PRL Anny Walentynowicz.
   Tytułowy maj, ulubiony miesiąc Barbary Sadowskiej, stał się miesiącem narodzin i śmierci jej syna – czytamy w zapowiedzi spektaklu. Właśnie w tym czasie obserwujemy matkę portretowaną przez Agnieszkę Przepiórską. Przygotowuje się do pogrzebu ukochanego dziecka. Targają nią emocje i wspomnienia. To nie tylko opowieść o śmierci, żałobie i pożegnaniu, to też historia życia Sadowskiej przywracająca jej podmiotowość. Zdaniem aktorki, niezwykle ważnym aspektem tej opowieści jest jej postawa po śmierci syna, gdy nieugięta staje do walki z całym sądowym mechanizmem (nie)sprawiedliwości.
   Autorem tekstów do wszystkich biograficznych monodramów w repertuarze Agnieszki Przepiórskiej jest Piotr Rowicki, zaś  opiekę reżyserską sprawuje Anną Gryszkówna. Muzykę do spektaklu skomponował Michał Lamża, a jego producentką jest Agata Kucharska.