Nasz teatr logo

63. Kaliskie Spotkania Teatralne - werdykt

Ogłoszono werdykt 63. Kaliskich Spotkań Teatralnych:
   Grand Prix 63. Kaliskich Spotkań Teatralnych za głęboko osobistą i pełną czułości wiwisekcję sztuki aktorskiej otrzymały ex aequo Irena Telesz-Burczyk oraz Milena Gauer za role w spektaklu “Łatwe rzeczy” w reż. Anny Karasińskiej z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.
   Nagrodę Specjalną otrzymał zespół aktorski w składzie Andrzej Plata, Wojciech Niemczyk, Jan Jurkowski, Szymon Mysłakowski i Marcin Pakuła za role w spektaklu “Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” w reż. Mateusza Pakuły z Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie i Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Spektakl ten otrzymał także nagrodę publiczności dla Naj-Bogusławskiego Spektaklu, zaś Andrzej Plata dodatkowo Nagrodę Dziennikarzy.
   Honorową Nagrodę im. Macieja Prusa dla najlepszego reżysera Kaliskich Spotkań Teatralnych Festiwalu Sztuki Aktorskiej otrzymała Maja Kleczewska za dwa spektakle: “Łaskawe” Jonathana Littella z Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach oraz za “Twarzą w twarz” wg Ingmara Bergmana z Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy oraz Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hubnera w Warszawie.
   Pierwszą nagrodę aktorską zdobyła Karolina Adamczyk za rolę Karin w spektaklu “Twarzą w twarz”. Drugą nagrodę aktorską - Mateusz Znaniecki za rolę Młodego Maksymiliana Aue w spektaklu “Łaskawe” oraz za rolę Nikołaja Tryleckiego w spektaklu “Płatonow” w reż. Małgorzaty Bogajewskiej z Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Trzy równorzędne trzecie nagrody aktorskie otrzymali ex aequo Anna Kadulska za rolę Anny Wojnicew  także w  “Płatonowie” oraz Aleksandra Nowosadko za rolę Halki i Łukasz Stawarczyk za rolę Jontka w spektaklu “Halka” w reż. Anny Smolar z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Jury przyznało dwa równorzędne Wyróżnienia dla Agnieszki Skrzypczak za rolę Tej Jednej/Innej Takiej w spektaklu “Słabi” w reż. Rafała Sabary z Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi oraz dla Andrzeja Kłaka za rolę Tomasza w spektaklu “Twarzą w twarz”.
   Nagrodę im. Jacka Woszczerowicza ufundowaną przez Związek Artystów Scen zdobył Grzegorz Przybył za rolę Osipa w spektaklu “Płatonow”. Specjalną Nagrodę Aktorską dla artysty na początku drogi aktorskiej otrzymała zaś Karolina Kraczkowska, performerka i choreografka za rolę Tancerki w spektaklu “Halka”.
   Nagrodę Publiczności dla Naj-Bogusławskiego Aktora 63. Kaliskich Spotkań Teatralnych otrzymał Mariusz Ostrowski za rolę Krzysztofa Krawczyka w spektaklu „Chciałem być” w reż. Michała Siegoczyńskiego z Teatru Powszechnego w Łodzi.