Nasz teatr logo

"Otworzy się ziemia" w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu

Na Scenie Ciśnień wrocławskiego Teatru Muzycznego Capitol 13 maja premiera spektaklu „Otworzy się ziemia” według tekstów i songów Bertolta Brechta z utworami wybitnych niemieckich kompozytorów, Kurta Weilla i Hannsa Eislera. 
   Reżyser spektaklu, Radek Stępień pyta za Brechtem: „Jak mogliśmy dopuścić do tak wielkich nierówności społecznych? Dlaczego człowiek, który upadł, skazywany jest przez społeczeństwo na wieczne upadanie?” Bohaterami spektaklu są wrocławscy bezdomni, których codziennie mijamy, ale nie zwracamy na nich większej uwagi, bo pociągają nas do odpowiedzialności i wywołują zbyt dużo wyrzutów sumienia – napisano w zapowiedzi - Kolejnymi bohaterami są aktorki i aktorzy, którzy zgodnie z propagowanymi przez Brechta zasadami gry teatralnej, przeprowadzają na naszych oczach demontaż współczesnego człowieka, zarówno wykluczonego jak i uspołecznionego. Widzowie sami ocenią, czy te dwa „rodzaje” ludzi czymkolwiek się od siebie różnią.
   Utwory do przedstawiania wybrał Radek Stępień wraz z Konradem Hetelem, dramaturgiem i autorem scenografii.  Aranżacje przygotował Kuba Suchar, autorami video, w tym wywiadów z bohaterami spektaklu, są Natan Berkowicz i Marcin Kosakowski, kostiumy zaprojektował Łukasz Mleczak, a za reżyserię światła odpowiada Jakub Frączek. W obsadzie: Helena Sujecka, Magdalena Szczerbowska, Błażej Wójcik, Adrian Kąca, Bartosz Picher, Adrianna Hanslik i Aleksander Talkowski.
   Na potrzeby spektaklu przeprowadzono wywiady z mieszkankami i mieszkańcami Schroniska św. Brata Alberta dla Bezdomnych we Wrocławiu oraz podopiecznymi Stowarzyszenia Pomocy „Ludzie Ludziom”.