Nasz teatr logo

"Prawiek i inne czasy" w Teatrze Jaracza w Olsztynie

Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie zaprasza 13 maja na premierę adaptacji powieści Olgi Tokarczuk „Prawiek i inne czasy” w reżyserii Igora Gorzkowskiego.
   Powieść polskiej noblistki z 1996 roku była jej pierwszym wielkim triumfem literackim, obsypaną nagrodami książką przetłumaczoną już na ponad 30 języków. Przeniesiemy się zatem w świat wsi Prawiek, gdzieś na Kielecczyźnie i nie opuścimy go od schyłku I wojny światowej, aż do lat 80. poprzedniego wieku. Ludzie umierają i rodzą się kolejni, historia przetacza się obok, czasem wdzierając się do Prawieku, zmieniają się normy społeczne i kulturowe. Wszystko w niezmiennym rytmie pór roku - wiosna, lato, jesień, zima... Reżyser zapowiada poetycką, zmysłową ucztę, gdzie odnajdziemy wszystkie najważniejsze wątki z powieści Tokarczuk, jej zachwyt i przerażenie światem, uważne pochylenie się nad każdym z bohaterów. Narratorem opowieści czyni zaś Igor Gorzkowski niejakiego Izydora, chłopaka, który niczym jurodiwy inaczej niż wszyscy postrzega rzeczywistość...
   Na scenie wystąpią Radosław Hebal, Aleksandra Kolan, Emilia Lewandowska, Ewa Pałuska-Szozda, Marta Markowicz, Cezary Ilczyna, Jarosław Borodziuk i gościnnie Maciej Cymorek. Muzyką opracował Maciej Witkowski, scenografię przygotowała Joanna Walisiak, a dramaturgię ruchu – Iwona Pasińska.