Nasz teatr logo

"Komediant" w Teatrze Narodowym

13 maja Teatr Narodowy w Warszawie na scenie przy Wierzbowej wystawia premierowo sztukę Thomasa Bernharda „Komediant” w reżyserii Andrzeja Domalika.
   Aktor, główny bohater „Komedianta” , wraz z rodziną przybywa do prowincjonalnego miasteczka Utzbach w Górnej Austrii, aby w miejscowej gospodzie dać spektakl na podstawie napisanej przez siebie sztuki Koło historii. To Bruscon – kabotyn, megaloman, egotyk, tyran, ale także natchniony, wrażliwy twórca. – czytamy w zapowiedzi spektaklu.
   Przewrotny, rządzący się przeciwieństwami dramat Bernharda opowiada o sztuce teatru; jest jednocześnie traktatem o zgorzknieniu i pułapkach egzystencji, czytamy. „Opowieści Bernharda oparte są na zaprzeczeniach, na tym, co on sam określa mniej więcej w ten sposób: »jeżeli chcemy do czegoś dotrzeć, trzeba udać się w kierunku przeciwnym« – podkreśla reżyser. – Kiedy więc przyglądamy się Brusconowi, to absolutną koniecznością jest zadanie sobie pytania, kiedy on gra, a kiedy nie. Otóż gra niemal zawsze. Dlatego mówi, że teatr jest więzieniem, dość beznadziejnym, nie ma co liczyć na złagodzenie kary, tak to już zostanie. Jest na granie skazany. Gdyby nie było aktorstwa, trzeba by się powiesić. Skoro tego nie robimy, trzeba grać”
   W tytułowej roli Jerzy Radziwiłowicz, któremu na scenie towarzyszyć będą Aleksandra Justa, Zuzanna Saporznikow, Hubert Łapacz, Arkadiusz Janiczek i Kinga Ilgner. Scenografię i kostiumy przygotowała Jagna Janicka, muzykę Mateusz Dębski, zaś światła Karolina Gębska.
Fot. Wojciech Olkuśnik/East News