Nasz teatr logo

"Mój sztandar zasikał kotek. Kroniki z Dobasu" w TR Warszawa

Na scenie TR Warszawa 28 kwietnia prapremiera sztuki „Mój sztandar zasikał kotek. Kroniki z Donbasu” w reżyserii Aleksandry Popławskiej.
   Spektakl powstał na kanwie trzech dramatów Leny Laguszonkowej „Pipidówa”, „Matka Gorkiego” i „Mój sztandar zasikał kotek”, które opisują historię ukraińskiej rodziny na przestrzeni lat. Losy małej społeczności w Donbasie na Ukrainie oglądamy w okresie upadku Związku Radzieckiego, poprzez wydarzenia Euromajdanu, wojnę w Donbasie, aż po agresję rosyjską z ubiegłego roku. Ostatnią część cyklu Laguszonkowa pisała wiosna 2022 roku w kijowskim schronie.    
   Rodzinna saga widziana  z kobiecej perspektywy jest i śmieszna i straszna, groteskowa i boleśnie prawdziwa. Krótkie dialogi i monologi przesycone są oszczędnym, bezpośrednim językiem i bystrym humorem. Spektakl pokazuje losy ludzi, którzy próbują zachować życie i godność pod ciśnieniem historii. – czytamy w zapowiedzi.
   W obsadzie Jan Dravnel, Izabella Dudziak / Anita Szepelska, Mateusz Górski, Magdalena Kuta, Lech Łotocki, Maria Maj, Sebastian Pawlak, Daria Polunina, Justyna Wasilewska, Julia Wyszyńska, Mirosław Zbrojewicz i Agnieszka Żulewska. Scenografię  i muzykę (wraz z Danielem Spaleniakiem) przygotował Tomasz Mreńca, kostiumy zaprojektowała Alona Zozulia, zaś choreografię opracował Łukasz Wójcicki. Za reżyserię świateł odpowiada Karolina Gębska, a za projekcje wideo Maria Matylda Wojciechowska. 
Fot. Zbyszek Kaczmarek/Reporter