Nasz teatr logo

Musical "We Will Rock You" w Teatrze Roma

Doczekaliśmy się. Prapremiera musicalu „We Will Rock You” Bena Eltona w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego na deskach Teatru Muzycznego Roma w Warszawie już 15 kwietnia.
   Musical przygotowany przy współpracy z członkami Queen Brianem Mayem i Rogerem Taylorem zadebiutował na londyńskim West Endzie 14 maja 2002 roku. Stał się najdłużej granym przedstawieniem w Dominion Theatre w Londynie, zdjęto go dopiero po 12 latach i ponad 4,5 tysiąca wystawień. W czerwcu wraca na West End do London Coliseum. W międzyczasie musical zdążył odwiedzić wszystkie kontynenty i zabrzmieć w wielu wersjach językowych. Teraz, po wielu latach starań Wojciecha Kępczyńskiego, trafił wreszcie do Polski.
   Całość historii oparta jest oczywiście o utwory zespołu Queen. Musical opowiada o grupie buntowniczej bohemy, która walczy o przywrócenie swobodnej wymiany myśli, wolność w modzie i muzykę na żywo w świecie przyszłości, gdzie wszyscy ubierają się, myślą i zachowują tak samo, a instrumenty muzyczne są zakazane. Na iPlanecie, zwanej dawniej Ziemią, rządzi potężna korporacja, która hamuje wszelką indywidualność i wtłacza ludzi w te same ramy-kalki. Buntownicy na czele z ich objawionym prorokiem, Marzycielem Galileo Figaro, kultywują pamięć o przeszłości i podejmują walkę o wolność, miłość i rocka.
   Musical jest potężnym przedsięwzięciem, w które zaangażowany jest olbrzymi zespół ludzki. Przekładu podjął się Michał Wojnarowski, kierownictwo muzyczne objął Jakub Lubowicz, a Sebastian Gonciarz wspomagał reżysersko Wojciecha Kępczyńskiego. O ile twórcy musieli trzymać się tekstu i scenariusza oryginalnego spektaklu, o tyle w pozostałych kwestiach dostali całkowicie wolną rękę. Pozwoliło to Mariuszowi Napierale stworzyć od zera fascynującą scenografię dystopijnego świata, a raczej dwóch światów. Dorota Kołodyńska przygotowała inspirowane modą punk wspaniałe stroje sceniczne wzbogacone fryzurami i perukami Jagi Hupało oraz charakteryzacją Sergiusza Osmańskiego. Światłem, które w tak gigantycznym przedsięwzięciu odgrywa niebagatelną rolę kieruje Marc Heinz, reżyserią dźwięku zajęli się Paweł Kacprzycki i Jan Kluszewski, zaś choreografią Agnieszka Brańska. A nie było to łatwe zadanie, bo na scenie roi się od tancerzy i wokalistów.
   W roli Galileo wystąpią Maciej Dybowski, Wojciech Kurcjusz i Janek Traczyk. Jego partnerką jako Scaramouche będzie Natalia Piotrowska-Paciorek, Maria Tyszkiewicz i Weronika Stawska. W czarny charakter Killer Queen wcieli się Izabella Bujniewicz, Małgorzata Chruściel i Katarzyna Walczak. Jej przybocznym Khashoggim będzie Janusz Kruciński, Łukasz Mazurek i Łukasz Zagrobelny. Przywódcami Bohemy zostały w roli Oz Natalia Krakowiak, Ula Milewska i Sylwia Banasik-Smulska, zaś w roli Brit Kamil Franczak i Wiktor Korzeniowski. Jako Buddy wystąpią Janusz Kruciński, Wojciech Paszkowski i Tomasz Steciuk. Uff… A to dopiero początek.
   Zespół wokalno-aktorski stworzyli Sylwia Banasik-Smulska, Maria Juźwin, Katarzyna Kanabus, Patrycja Mizerska, Weronika Stawska, Krzysztof Dzwoniarski, Wiktor Korzeniowski, Paweł Mielewczyk, Michał Piprowski i Andrzej Skorupa. Swingi wokalno-aktorskie wykonają Małgorzata Kampa, Natalia Smagacka, Krzysztof Bartłomiejczyk i Robert Kampa. Zespół taneczny stanowią Natalia Brysiuk, Dominika Dąbkowska, Julia Ławrenowa, Joanna Sikorska-Nowakowska, Sara Sobieraj, Michał Góral, Piotr Jeznach, Jan Madej, Kacper Mucha i Jakub Piotrowicz. Swingi taneczne zaprezentują Aleksandra Krajewska, Ewelina Kruk, Mateusz Sobczak i Rafał Wiewióra. Elektronicznym Głosem będzie Katarzyna Kanabus, zaś Boskim Gitarzystą zamiennie Artur Gierczak, Sebastian Iwanowicz, Maciej Kopczyński, Jakub Kujawa i Michał Olesiński.
   W spektaklu weźmie oczywiście udział orkiestra Teatru Muzycznego Roma pod batutą Jakuba Lubowicza i zespół wokalny: Patrycja Kotlarska, Nika Lubowicz, Lena Zuchniak, Paweł Draszba, Jacek Kotlarski oraz Sebastian Stanny.
   W dobie coraz większej globalizacji świata warto uwierzyć, że wolność jest w nas.
Fot. Tomasz Jastrzębowski/Reporter, Marek Zajdler/East News